Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για τα Χανιά – Απέκλεισε τον Ηρακλή η Κοζάνη

Χανιά και Κοζάνη «τσέκαραν» την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τις νίκες κόντρα σε Απόλλωνα Πόντου και Ηρακλή αντίστοιχα.

Σε ότι αφορά τον αγώνα στην Κρήτη, στο 5ο λεπτό ο Απόλλωνας Πόντου άνοιξε το σκορ με τον Μπλάνκο, με τα τα Χανιά να βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Λεμονή, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο και στο 63ο λεπτό ο Μαζουλουξής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στην αναμέτρηση,Κοζάνη – Ηρακλής 996 έγινε σε ουδέτερη έδρα και πιο συγκεκριμένα στην Κομοτηνή, η τυπικά γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα με τον Πάνο μόλις στο 15ο λεπτό, ο οποίος ευστόχησε εκτέλεση πέναλτι.

Στη συνέχεια ο Ηρακλής έψαξε και βρήκε το γκολ της με τον Κούστα είκοσι λεπτά αργότερα (35΄).

Στο δεύτερο μέρος, η Κοζάνη είχε αρκετές ευκαιρίες, ενώ τη μία από αυτές τη μετουσίωσε σε γκολ. Στο 84ο λεπτό ο Τζημόπουλος έδωσε τη χαριστική βολή στον «Γηραιό» και χάρισε μία μεγάλη πρόκριση στην Κοζάνη (2-1).