Serie A-4η αγωνιστική: Ξέσπασε με «επτάρα» η Ρόμα (vid)

Η Ρόμα ξέσπασε στην ουραγό Εμπολι και πέτυχε την πρώτη νίκη της στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα με το συντριπτικό 7-0 στο «Ολίμπικο».

Ουσιαστικά, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο «καθάρισε» το παιχνίδι από τα πρώτα οκτώ λεπτά, όταν πέτυχε δύο γκολ με τους Ντιμπάλα (πέναλτι) και Ρενάτο Σάντσες.

Ακολούθησε ένα αυτογκόλ του Γκράσι και στο β΄ ημίχρονο οι «τζιαλορόσι» έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με τέρματα των Ντιμπάλα, Κριστάντε, Λουκάκου (το πρώτο του με τη φανέλα της Ρόμα) και Μαντσίνι.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη Serie A:

Γιουβέντους-Λάτσιο 3-1
(10΄, 67΄ Βλάχοβιτς, 26΄ Κιέζα – 64΄ Λουίς Αλμπέρτο)

Ίντερ-Μίλαν 5-1
(5΄, 69΄ Μχιταριάν, 38΄ Τιράμ, 79΄πεν. Τσαλχάνογλου, 90+3΄ Φρατέζι – 57΄ Λεάο)

Τζένοα-Νάπολι 2-2
(40΄ Μπάνι, 56΄ Ρετέγκι – 76΄ Ρασπαντόρι, 84΄ Πολιτάνο)

Κάλιαρι-Ουντινέζε 0-0

Μόντσα-Λέτσε 1-1
(24΄ Κολπάνι – 3΄ πεν. Κρστόβιτς)

Φροζινόνε-Σασουόλο 4-2
(45+4΄ πεν. Σεντίρα, 70΄, 76΄ Ματσιτέλι, 90+6΄ Λιρόλα – 7΄, 24΄ Πιναμόντι)

Φιορεντίνα-Αταλάντα 3-2
(35΄ Μποναβεντούρα, 45΄ Μαρτίνες, 76΄ Κουαμέ – 20΄ Κουπμάινερς, 53΄ Λούκμαν)

Ρόμα-Έμπολι 7-0
(2΄πεν., 55΄ Ντιμπάλα, 8΄ Σάντσες, 35΄αυτ. Γκράσι, 79΄ Κριστάντε, 82΄ Λουκάκου, 86΄ Μαντσίνι)

Έμπολι 0

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ρόμα – Έμπολι 7-0 |HIGHLIGHTS”,”description”:”Ρόμα – Έμπολι 7-0 |HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wOS8xNy8yMC81OV8yNF82NTA3NjhhYzUyNjQ5LmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M14S”,”uploadDate”:”2023-09-17T20:59:03.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvlhrjltnvmx”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}