Ελλάδα – Πολωνία 1-3: Ήττα στην πρεμιέρα του National League για την Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών στην πρεμιέρα του National League ηττήθηκε με 1-3 κόντρα στην Πολωνία για τον τρίτο όμιλο.

Η Πολωνία ήταν καλύτερη στον αγώνα και πήρε από νωρίς τα ηνία, αφού μόλις στο 2′ έκανε το 0-1 με την Παζόρ.

Η Ελλάδα πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης το οποίο ήρθε από την Ελένη Μάρκου στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης και αναπτέρωσε το ηθικό της Εθνικής.

Όμως η Πολωνία είχε προσαρμόσει το ματς στα μέτρα της και έφτασε στο 1-2 με την Παντίλα στο 34′ , αφήνοντας πάλι την Ελλάδα πίσω στο σκορ. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το σκορ υπέρ της Πολωνίας.

Στην επανάληψη, η Ελλάδα πίεσε ώστε να βρει την ισοφάριση αλλά οι προσπάθειες που έκανε και οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η Πολωνία κρατούσε το σκορ υπέρ της και έκανε το παιχνίδι της, κάτι που της επέτρεψε να φτάσει και σε τρίτο γκολ με την Πάβολεκ στο 82′ που έκανε το 1-3, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ελλάδα: Νάση, Παλαμά, Κακαμπούκη, Σιδηρά, Γιαννακά, Μάρκου Γεωργίου, Καλνταρίδου, Κονγκούλη, Σαρρή, Σπυριδονίδου

Πολωνία: Τσέσμικ, Μεσιάτς, Ζιενιέβιτς, Ματιούσικ, Βιανκόβσκα, Λεφέλντ, Πάβολεκ, Γκραμπόβσκα, Παντίλα, Κάμτσικ, Παζόρ