Επέστρεψε στις νίκες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Πρώτο «τρίποντο» για την Έβερτον

Μετά από δυο συνεχόμενες ήττες από την Άρσεναλ (3-1) και τη Μπράιτον (3-1), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το εκτός έδρας «τρίποντο» κόντρα στη Μπέρνλι, επικρατώντας με 1-0 για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Παρότι ήταν ένα παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες εκατέρωθεν, η ομάδα του Τεν Χαγκ φρόντισε αυτή τη φορά να εκμεταλλευτεί σωστά αυτές που δημιούργησε. Η Μπέρνλι ήταν αυτή που κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά, αλλά οι «κόκκινοι διάβολοι» σκόραραν. Ωστόσο, το γκολ του Έβανς στο 25’ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Μπρούνο Φερνάντες «λύτρωσε» την ομάδα του, καθώς με ωραίο πλασέ πέτυχε το 0-1, το οποίοι και έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Πρώτο «τρίποντο» για την Έβερτον

Νωρίτερα, η Έβερτον πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier, καθώς έφυγε με το μεγάλο «διπλό» από την έδρα της Μπρέντφορντ, της οποίας επικράτησε με 3-1. Ο Ντουκουρέ έδωσε προβάδισμα από νωρίς στην ομάδα του, αφού μόλις στο 6ο λεπτό σημείωσε το 0-1, με τον Γιένσεν να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 28’ για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα «ζαχαρωτά» χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να εξασφαλίσουν τη νίκη. Στο 67’ ο Ταρκόφσκι έκανε το 1-2 και στο 71’ ο Κάλβερτ- Λιούιν σημείωσε το τελικό 1-3.