Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 3-1: Έβαλαν δύσκολα στα Σφυριά οι Κόκκινοι και πήραν τους βαθμούς της νίκης

Η Λίβερπουλ φιλοξένησε, για την 6η αγωνιστική της Premier League, την ομάδα της Γουέστ Χαμ την οποία και νίκησε με 3-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και έψαξαν το γρήγορο γκολ το οποίο ήρθε μετά από εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο 16ο λεπτό.

Τα Σφυριά δεν πτοήθηκαν και ανέβασαν τον ρυθμό στο παιχνίδι τους ώστε να ισοφαρίσουν και να μην αφήσουν την Λίβερπουλ να κάνει το δικό της παιχνίδι.

Στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Λονδίνου βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το 1-1 με τον Μπόουεν, πηγαίνοντας με την ψυχολογία υπέρ της στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ, κατάφερε απο νωρίς να φέρει το ματς ξανά υπέρ της, καθώς στο 60′ ο Νούνεζ έκανε το 2-1. Αυτό βοήθησε τους κόκκινους να βρουν σταθερό ρυθμό στο ματς και να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους.
Οι κόκκινοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Ντιόγκο Ζότα στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης και κλείδωσαν τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ.

Γκολ: Σαλάχ 16′, Μπόουεν 42′, Νούνεζ 60′, Ζότα 85′

Λίβερπουλ: Άλισον, Γκόμεζ, Μάτιπ, Βαν Νταϊκ, Ρόμπερτσον, Σμπολοτσάι, Τζοοθνυ, ΜακΑλιστερ, Σαλάχ, Ντίαζ, Νούνεζ

Γουέστ Χαμ: Αρελοά, Παλμιέρι, Κουφάλ, Ζούμα, Άγκερντ, Άλβαρεζ, Σούτσεκ, Μπόουεν, Πακέτα, Πρόβς, Αντόνιο