Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης 3-1: «Καθάρισαν» με Μοράτα οι γηπεδούχοι και έσπασαν το σερί της «Βασίλισσας»

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε η Ατλέτικο κόντρα στην Ρεάλ, στο ντέρμπι της Μαδρίτης για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ισπανίας με τον Αλβάρο Μοράτα να είναι το πρόσωπο του παιχνιδιού.

Ο Αλβάρο Μοράτα, «πλήγωσε» την πρώην μόλις στο 4ο λεπτό και έθεσε τις βάσεις για την νίκη της Ατλέτικο.
Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν εκείνος που διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 18′ και έβαλε την Ρεάλ στα «σχοινιά».

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι, έψαξαν τον τρόπο να αντιδράσουν και τον βρήκαν στο 35ο λεπτό με ένα πανέμορφο σουτ του Κρόος που μείωσε σε 2-1 πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο, δεν χρειάστηκε να περιμένει πολύ, αφού μόλις στο 46′ ο Μοράτα έβαλε και δεύτερο προσωπικό γκολ και έκανε το 3-1 , ανοίγοντας φαρδιά πλατιά τον δρόμο προς την νίκη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, πίεζε για να βρει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, είχε την κατοχή της μπάλας, όμως η Ατλέτικο είχε κλείσει καλά την άμυνα της και έφτασε στο τελικό 3-1 χωρίς να αγχωθει ιδιαίτερα.

Γκολ: Μοράτα 4′, 46′, Γκριεζμάν 18′ , Κρόος 35′