Πήρε το «διπλό» και έπιασε κορυφή η Ντόρτμουντ

Την εκτός έδρας νίκη με 3-1 πήρε η Ντόρτμουντ απέναντι στη Χόφενχαϊμ για το ματς που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Bundesliga και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Βεστφαλοί ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 18’ με τον Φούλκρουγκ, αλλά η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 25’ ο Κράμαριτς έφερε το ματς στα ίσια. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Ρόις έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, πετυχαίνοντας στο 45+3’ το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 71’ ο Μπενσεμπανί είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα- την πρώτη την είχε πάρει τέσσερα λεπτά νωρίτερα- και αποβλήθηκε. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Εντίν Τέρζιτς δεν το έβαλε κάτω και στο 90+5’ ο Ρίερσον διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ 1-3