La Liga: Εντός έδρας ήττα για Βιγιαρεάλ, τέταρτη συνεχόμενη νίκη για Ατλέτικο – Τα αποτελέσματα (vids)

Ο κατήφορος της Βιγιαρεάλ δεν έχει σταματημό, αφού γνώρισε ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από την Λας Πάλμας με 2-1.

Οι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League μετρούν τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκονται στην 16η θέση, μόλις 2 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Κόκο, ενώ στο 51’ ο Καρντόνα με πέναλτι πέτυχε το 0-2. Για το «κίτρινο υποβρύχιο» σκόραρε στο 90+2’ ο Μορένο γα το τελικό 1-2.

Αντίθετα, η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέχισε με ακόμα μια νίκη, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Σοσιεδάδ και μετά από 8 αγώνες, έχει ανέβει στην 4η θέση. Ο Λίνο στο 22’ σημείωσε το 1-0, με τον Ογιαρθάμπαλ να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους στο 73’. Τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Σιμεόνε χάρισε ο Γκριεζμάν με εύστοχη πέναλτι στο 89’.

Θέλτα και Χετάφε αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, ενώ Αλαβές και Μπέτις έμειναν στο 1-1.