Women’s Super League: Με γκολ της Κερ νικήτρια η Τσέλσι, πρωτοπόρος η Μάντσεστερ Σίτι  (vids)

Απούσα από το παγκόσμιο κύπελλο γυναικών λόγω τραυματισμού η Φραν Κίρμπι επέστρεψε στη δράση από το Φεβρουάριο.

Η Κίρμπι ήταν η δημιουργός της φάσης που είδε την Σαμ Κερ να πετυχαίνει το πρώτο της γκολ στην σεζόν της Women’s Super League και να στέλνει την Τσέλσι στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη με 2-0 επί της Γουέστ Χαμ.

Η Αυστραλή επιθετικός ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με την Έρικ Κάθμπερτ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την επόμενη ημέρα η Έβερτον νίκησε στο τοπικό ντέρμπι τη Λίβερπουλ με 1-0 ενώ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λέστερ διατήρησαν το αήττητό τους μετά την ισοπαλία με 1-1. Πρωτοπόρος στη βαθμολογία είναι η Μάντσεστερ Σίτι που νίκησε 5-0 τη Μπρίστολ Σίτι.

Σε άλλα ματς η Άρσεναλ με δύο γκολ προς το τέλος επιβλήθηκε με ανατροπή της Άστον Βίλα με 2-1 ενώ η Τότεναμ πήρε τη νίκη με 3-1 εκτός έδρας απέναντι στη Μπράιτον.