Χωρίς νικητή το ντέρμπι του Λονδίνου

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν Τσέλσι και Άρσεναλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για την 9η αγωνιστική της Premier League.

Πλούσιο σε γκολ και θέαμα ήταν το ντέρμπι του Λονδίνου και το μόνο που δεν είχε, τελικά, ήταν νικητή. Ωστόσο, ακόμα και ο βαθμός της ισοπαλίας ευνόησε την Τσέλσι, η οποία ανέβηκε στην 9η θέση, ενώ η Άρσεναλ βρίσκεται στη 2η θέση με 21 βαθμούς, όσους και η πρωτοπόρος Μάντσεστερ Σίτι.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από ένα γρήγορο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 15’ ο Πάλμερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 1-0, ενώ στο ο Μούντρικ έκανε το 2-0. Οι «κανονιέρηδες» έδειχναν να τα έχουν χαμένα και να μη βρίσκουν ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, στο 77’ ο Ράις μείωσε σε 2-1 και η ομάδα του Αρτέτα συνέχισε να πιέζει και γι’ άλλο γκολ. Αυτό ήρθε στο 84’ με τον Τροσάρ, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα. Στα εναπομείναντα λεπτά και οι δυο ομάδες πίεσαν για το γκολ της νίκης, χωρίς όμως να το καταφέρουν, με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος.