Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Μπέλιγχαμ από άλλο πλανήτη…

Η Μπαρτσελόνα μόλις στο 6′ με τον Ιλκάι Γκιντογάν άνοιξε το σκορ, είχε δύο δοκάρια, αλλά έφυγε από το Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης ηττημένη από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ έβγαλε τη γλώσσα στους “μπλαουγκράνα” μπροστά στα μάτια των Rolling Stones, που ήταν επίσημοι καλεσμένοι τους στις κερκίδες, σημείωσε τα δύο γκολ της Ρεάλ και έκανε στο 2-1 στις καθυστερήσεις, στέλνοντας τους “μερένγκες” στην κορυφή της La Liga έπειτα από 11 αγωνιστικές.

Το ματς:

Στην πρώτη της φάση άνοιξε το σκορ η Μπαρτσελόνα. Στο 6’ ο Φερμίν Λόπεθ έδωσε στον Γκουντογκάν, εκείνος θέλησε να παίξει το ‘1-2’ με τον Φεράν Τόρες, η μπάλα βρήκε στον Τσουαμενί και επέστρεψε στον Γερμανό και αφού ο Αλάμπα δεν μπόρεσε να κόψει έκανε το 1-0 με ψύχραιμο πλασέ. Το γκολ έδωσε φτερά στους Blaugrana που πίεζαν ψηλά και δεν άφηναν την αντίπαλό τους ούτε να αναπτυχθεί.

Σην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμη καλύτερα, όμως η Ρεάλ «εμφανίστηκε» στο ματς στο 68’ με το προειδοποιητικό μακρινό σουτ του Τσουαμενί που έβγαλε ο Τερ Στέγκεν, όμως ο Γερμανός δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο στο επόμενο λεπτό στο τρομερό σουτ εκτός περιοχής του Μπέλιγχαμ που έφερε το clasico στα ίσα (1-1).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο κάποιες ημιτελείς προσπάθειες, όμως οι Merengues την ουσία και στο 92’ «πάγωσαν» την Καταλονία όταν μετά η σέντρα του Καρβαχάλ, ο Μόντριτς έκανε μια επαφή, η μπάλα στρώθηκε στο πιάτο του Μπέλιγχαμ και εκείνος από κοντά δεν γινόταν να μην γράψει το τελικό 1-2…

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Ερνάντεθ): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κρίστενσεν, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Άλεξ Μπαλντέ, Γκουντογκάν, Φερμίν Λόπεθ (72’ Οριόλ Ρομέου), Γκάβι, Ζοάο Κανσέλο (77’ Λαμίν Γιαμάλ), Ζοάο Φέλιξ (77’ Ραφίνια), Φεράν Τόρες (61’ Λεβαντόβσκι).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κέπα, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Αλάμπα, Φερλάν Μεντί (52’ Καμαβίνγκα), Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Κροος (63’ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (63’ Χοσέλου), Βινίσιους (90’ Λούκας Βάθκεθ).