Premier League: «Πεντάρα» της Άρσεναλ, έχασε βαθμούς η Νιουκάστλ

Premier League

Εύκολο απόγευμα είχε η Άρσεναλ απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, της οποίας επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-0, ενώ η Νιουκάστλ έμεινε στην ισοπαλία με τη Γουλβς.

Άρσεναλ- Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0

Κανένα έλεος δεν έδειξε η Άρσεναλ απέναντι στην ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, καθώς επιβλήθηκε με 5-0, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Έντι Ενκέτια, που σημείωσε χατ-τρικ.

Οι Λονδρέζοι «καθάρισαν» το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες. Ο Ενκέτια άνοιξε το σκορ στο 28’, στο 50’ έκανε το 2-0 και στο 58’ το 3-0, τελειώνοντας, ουσιαστικά, το ματς από εκείνο το σημείο. Ωστόσο, οι «κανονιέρηδες» δεν επαναπαύτηκαν. Ο Φάμπιο Βιέρα με πέναλτι στο 88’ έκανε το 4-0, ενώ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Άρσεναλ, ο Τομιγιάσου στο 90+4’ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είναι, μαζί την Τότεναμ, οι δυο αήττητες ομάδες στην Premier League, ενώ η Σέφιλντ είναι η μόνη που δεν έχει πάρει ακόμα καμία νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Γουλβς- Νιουκάστλ 2-2

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο «Μολινό», Γουλβς και Νιουκάστλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 για τη 10η αγωνιστική της Premier League.

Παρόλο που προηγήθηκαν δυο φορές στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας και έπεσαν θέση στη βαθμολογία, βγαίνοντας εκτός προνομιούχου πεντάδας. Από την άλλη, η Γουλβς ανεβαίνεις σταδιακά και… αγνοεί την ήττα εδώ και πέντε αγωνιστικές, έχοντας τρεις ισοπαλίες και δυο νίκες.

Το σκορ άνοιξε η Νιουκάστλ στο 22’ με τον Γουίλσον, ενώ ο Λεμίνα έφερε το ματς στα ίσια τους γηπεδούχους στο 36’. Ο Γουίλσον «χτύπησε» ξανά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και με πέναλτι σημείωσε το 1-2.

Οι «Λύκοι» όμως ήταν αποφασισμένοι να μη χάσουν και στο 71’ με τον Χουάνγκ πέτυχαν το 2-2, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.