Λιγκ Καπ: Μεγάλη πρόκριση της Γουέστ Χαμ επί της Άρσεναλ, στην επόμενη φάση Λίβερπουλ, Έβερτον και Τσέλσι (vid)

Στους «8» του Λιγκ Καπ πέρασε η Γουέστ Χαμ, επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Άρσεναλ.

Λίγες μέρες πριν υποδεχθούν τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική του Europa League (9/11), τα «Σφυριά» πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Μπεν Γουάιτ στο 16’, με το 1-0 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, το… σφυροκόπημα της ομάδας του Ντέιβιντ Μόγιες συνεχίστηκε. Στο 50’ ο Κούντους έκανε το 2-0 και στο 60’ ο Μπόουεν το 3-0, με την ομάδα του Αρτέτα να δείχνει χαμένη στον αγωνιστικό χώρο και να μη μπορεί να αντιδράσει. Το μόνο που κατάφεραν οι «κανονιέρηδες», ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 90+6’ με τον Έντεγκααρντ.

Η Λίβερπουλ πήρε την νίκη με 2-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ και πέρασε στην επόμενη φάση. Ο Χάκπο έκανε το 0-1 στο 31’, με τον Τζάστιν Κλάιφερτ να ισοφαρίζει στο 64’. Το γκολ της νίκης για τους «Ρεντς» πέτυχε ο Ντάργουιν Νούνιες στο 70’.

Η Τσέλσι επικράτησε της Μπλάκμπερν με 2-0, με τα τέρματα των Μπαντιασίλ (30’) και Στέρλινγκ (59’), ενώ η Έβερτον πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Μπέρνλι.

Την εκτός έδρας νίκη με 3-1 πήρε και η Φούλαμ απέναντι στην Ίπσουιτς και είναι αυτή που συνεχίζει στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.