Λεβαδειακός – Αιολικός 3-0: Περίπατος και επόμενη φάση για τους Βοιωτούς

Ο Λεβαδειακός, φιλοξένησε τον Αιολικό για το Κύπελλο Ελλάδας και την 4ο γύρο και πήρε τη νίκη με 3-0 η οποία τον στέλνει στην επόμενη φάση του θεσμού.
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Οι Βοιωτοί ήταν από την αρχή του φαβορί και ως τέτοιο μπήκε μέσα στο γήπεδο ψάχνοντας το γκολ, κάτι που έγινε στο 19′ με τον Συνελίδη.

Ο Αιολικός πάλεψε να βρει τις ισορροπίες του στον αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν και άλλο γκολ τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Κουιρουκίδης (41′) και πήγαν στα αποδυτήρια με ασφαλές σκορ.

Στην περίπτωση επανάληψη, ο Λεβαδειακός έπαιζε πιο άνετος έχοντας το μαξιλαράκι των δύο γκολ και δεν ανησυχούσε ιδιαίτερα καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να απειλήσουν την ομάδα του Νίκου Νιόπλια.

Στο 81ο λεπτό, ο Λεβαδειακός έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Νικολιά, σφραγίζοντας τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

• ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Ντεντάκης, Βήχος, Κουιρουκίδης, Μεχία, Σωτηράκος, Λιάγας, Συμελίδης, Τσελεπίδης, Πολέτο, Νικολιάς
  • ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ντόκιτς, Κολλάρας, Μακσιμένκο, Κεχαγιάς, Καρανίκας, Λέμανρέμπεν, Κάτσε, Ασάχμπαρ, Ζάκαριτς, Ενομό, Κόρντιτς.