Europa League: Ματσάρα στο «Βελοντρόμ» με νικήτρια τη Μαρσέιγ, άνετες νίκες για Λίβερπουλ και Λεβερκούζεν – Τα αποτελέσματα (video)

Τρομερό παιχνίδι έγινε στη Μασσαλία ανάμεσα στη Μαρσέιγ και τον Άγιαξ, με τους Γάλλους να επικρατούν με 4-3 για την 5η αγωνιστική του Europa League!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπρόμπεϊ ισοφάρισε για τον Άγιαξ. Οι Μασσαλοί πήραν ξανά προβάδισμα στο 26’ με τον Μπεμπά να κάνει το 2-1 και στο 30’ ο Μπρόμπεϊ ισοφάρισε ξανά για τους Ολλανδούς.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ομπαμεγιάνγκ ξαναχτύπησε και στο 48’ πέτυχε το 3-2. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 61’ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπέργκις με απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά, ο Αίαντας έφερε ξανά το ματς στα ίσια, με τον Τσούμπα Άκπομ να κάνει το 3-3 στο 80’.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και στο 90+3’ ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε χατ τρικ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3! Με τη νίκη της αυτή η Μαρσέιγ πέρασε πρώτη στον όμιλο με 11 βαθμούς, αφήνοντας 2η τη Μπράιτον με 10β. Από την άλλη, ο Άγιαξ είναι τελευταίος χωρίς, καθώς μετρά 3 ήττες και δυο ισοπαλίες.

Στον 5ο όμιλο, η Λίβερπουλ είχε εύκολο βράδυ απέναντι στη Λιντζ, της οποίας επικράτησε με 4-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Ντιάζ (12’), Χάκπο (15’, 90+2’) και Σαλάχ (51’ πεν.).

Στον 8ο όμιλο, η Λεβερκούζεν επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Χάκεν και είναι η μοναδική ομάδα που έχει κάνει το 5 στα 5 μέχρι στιγμής. Στον ίδιο όμιλο, Καραμπάγκ και Μόλντε αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Ο Άρης Λεμεσού έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Ρέιντζερς, ενώ με το ίδιο σκορ έληξε και η αναμέτρηση ανάμεσα σε Σερβέτ και Ρόμα.