Kέρδισε μετά από δύο μήνες η Μαρσέιγ…

Eίχε καιρό να χαμογελάσει η Μαρσέιγ στη Ligue 1 και το βράδυ της Κυριακής (3/12) πήρε το τρίποντο με 2-0 επί της Ρεν για τη 14η αγωνιστική.

Στο «Βελοντρόμ» ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το δεύτερο γκολ έφερε την υπογραφή του Ουναχί στο 65′.

Έτσι, οι Μασσαλοί κέρδισαν για το πρωτάθλημα μετά από δύο ολόκληρους μήνες και αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τον Τζενάρο Γκατούζο στον πάγκο, πλην φυσικά των επιτυχιών που έχει καταγράψει στον όμιλο του Εuropa League, όπου συμμετέχει και η ΑΕΚ.

Με 17 βαθμούς, πάντως, και αγώνα λιγότερο η Ολυμπίκ είναι μόλις στην 9η θέση της κατάταξης και στο -16 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, με τη Ρεν από την πλευρά της να μετρά 15 πόντους στη 12η θέση του πίνακα.

Σε άλλο παιχνίδι η Λιλ επιβλήθηκε εντός έδρας της Μετς με 2-0 και με 26 βαθμούς στην 4η θέση είναι σε καλό δρόμο για να παίξει την επόμενη αγωνιστική περίοδο στο Champions League.