Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0: Ο Ζοάο Φέλιξ «πλήγωσε» τον Σιμεόνε

Η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια στο κυριακάτικο (3/12) ντέρμπι με την Ατλέτικο Μαδρίτης, επικρατώντας με 1-0 για τη 15η αγωνιστική της La Liga και με πρωταγωνιστή τον Ζοάο Φέλιξ.

Ο Πορτογάλος άσος φρόντισε να «πληγώσει» την ομάδα στην οποία ανήκει, αφού με τη μορφή δανεισμού παίζει φέτος στους «μπλαουγκράνα», κι έβαλε την υπογραφή του στο ματς που έγινε Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης με το γκολ που σημείωσε στο 28ο λεπτό.

Έτσι, ο 24χρονος επιθετικός έδωσε μια απάντηση στον Ντιέγκο Σιμεόνε, με τον Αργεντινό τεχνικό να μην τον υπολογίζει στους «ροχιμπλάνκος», και η ομάδα του Τσάβι με 34 βαθμούς είναι στην 3η θέση, ούσα στο -4 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Ζιρόνα.

Η Ατλέτικο ακολουθεί στην 4η θέση με 31 βαθμούς, έχοντας και αγώνα λιγότερο, την ίδια στιγμή που στο ισόπαλο 1-1 έληξε μια ακόμη σημαντική αναμέτρηση, αυτή ανάμεσα σε Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Ο Σάλας πέτυχε το 1-0 στο 75′ και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα ο Μοράλες, με αμφότερους τους αντιπάλους να βρίσκονται πολύ μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Από εκεί και πέρα, χωρίς σκορ (0-0) έληξαν οι αγώνες της Μαγιόρκα με την Αλαβές και της Αλμερία με την Μπέτις.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

1/12

Λας Πάλμας – Χετάφε 2-0 (43′ Αραούχο, 90’+2 Ερέρα)

2/12

Ζιρόνα – Βαλένθια 2-1 (82′, 88′ Στουάνι – 56′ Ντούρο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ράγιο Βαγιεκάνο 4-0 (23′ Γουρουθέτα, 47′ αυτ. Εσπίνο, 64′ Ι. Γουίλιαμς, 68′ Ν. Γουίλιαμς)

Ρεάλ Μαδρίτης – Γρανάδα 2-0 (26′ Μπραχίμ Ντίας, 57′ Ροντρίγκο)

Οσασούνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (2′ Μόι Γκόμεθ – 41′ Σαντίκ)