Εύκολα τη Λιόν η Μαρσέιγ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Ligue 1 κατέγραψε η Μαρσέιγ, κερδίζοντας εύκολα τη Λιόν με 3-0 το βράδυ της Τετάρτης (6/12).

Η αναμέτρηση στο «Βελοντρόμ» ήταν εξ αναβολής από τη 10η αγωνιστική, καθώς δεν είχε γίνει στις 29 Οκτωβρίου λόγω της επίθεσης των οπαδών των Μασσαλών στο πούλμαν των «γκον», με τον Βιτίνια να ανοίγει το σκορ στο 21ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μουρίγιο να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα για το 2-0, ενώ την επικράτηση της ομάδας του Τζενάρο Γκατούζο ολοκλήρωσε ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ με το γκολ που σημείωσε στο 55′.

Έτσι, η Μαρσέιγ έφτασε τους 20 βαθμούς στην 8η θέση, 13 λιγότερους από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η απογοητευτική Λιόν διατηρείται ουραγός με μόλις 7 βαθμούς και οδεύει ολοταχώς προς τον υποβιβασμό.