Ιστορική απόφαση στο Βέλγιο: Επανάληψη ματς λόγω λάθους στο VAR!

ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΟ ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ - ΓΚΕΝΚ

Ένα απίστευτο δεδικασμένο δημιουργείται στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο αφού αγώνας στο Βέλγιο επαναλαμβάνεται για λάθος του VAR.

Πιο συγκεκριμένα η πειθαρχική επιτροπή αποφάσισε την επανάληψη της αναμέτρησης της 23ης Δεκεμβρίου ανάμεσα σε Άντερλεχτ και Γκενκ που είχε λήξει με νίκη των γηπεδούχων με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάει στα δικαστήρια για το γκολ της που ακυρώθηκε λανθασμένα με το σκορ στο 0-0 αφού το VAR πρότεινε στον διαιτητή να ακυρώσει το γκολ, επειδή ο σκόρερ είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή.

Ωστόσο φαίνεται ξεκάθαρα πως δύο παίκτες της Άντερλεχτ είχαν μπει πιο νωρίς από τον σκόρερ κάτι που έπρεπε να φέρει επανάληψη στο πέναλτι.

Η Γκενκ έκανε έφεση και δικαιώθηκε με την πειθαρχική επιτροπή να αποφασίζει οριστικά και αμετάκλητα την επανάληψη του παιχνιδιού.