Νιούπορτ- Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4: Θριαμβευτικά στους «16» του Κυπέλλου (video)

Έβαλε δύσκολα στον εαυτό της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στη Νιούπορτ, ομάδα της 4ης κατηγορίας, αλλά τελικά επικράτησε με 4-2 και πήρε την πρόκριση στους «16» του FA Cup.

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» δεν είχαν όσο εύκολο βράδυ ενδεχομένως να περίμεναν, καθώς η Νιούπορτ αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος. Η ομάδα του Τεν Χααχ πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων από νωρίς και φαινόταν πως πάει για εύκολη επικράτηση. Στο 7ο μόλις λεπτό ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 0-1 και στο 13’ o 18χρονος Κόμπι Μέινου πέτυχε το 0-2.

Η αντίδραση των γηπεδούχων, ωστόσο, ήταν άμεση και στο 36’ μείωσαν σε 1-2 με τον Μόρις. Μάλιστα, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’ έκαναν το 2-2 με τον Έβανς.

Με την πλάτη στον τοίχο, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν κι άλλο την πίεσή τους και στο 68’ πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Άντονι, ενώ το τελικό 2-4 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χόιλουντ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων για τον 4ο γύρο (φάση των «32») του Κυπέλλου Αγγλίας:

Μπόρνμουθ-Σουόνσι 5-0

Μπρίστολ Σίτι-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-0

Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Κόβεντρι 1-1

Τσέλσι-Άστον Βίλα 0-0

Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1

Ίπσουιτς-Μέιντστοουν Γιουν. 1-2

Λέστερ-Μπέρμιγχαμ 3-0

Λιντς-Πλίμουθ 1-1