Στον τελικό του Κόπα Άφρικα η Νιγηρία (video)

Οι «χρυσοί αετοί» της Νιγηρίας επέστρεψαν σε τελικό του Κόπα Άφρικα επικρατώντας στα πέναλτι της Νότιας Αφρικής μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

Εκ των πρωταγωνιστών για τους νικητές ήταν ο Τροστ-Εκόνγκ του ΠΑΟΚ που άνοιξε το σκορ στην κανονική διάρκεια από το σημείο του πέναλτι ενώ ευστόχησε και στην εκτέλεση από τα 11 βήματα κατά τη διάρκεια της ψυχοφθόρου διαδικασίας που έληξε 4-2.

Το 1-0 διαμορφώθηκε στο 67’ ωστόσο η φάση του ματς έγινε στο λίγο πριν το 90’, όταν μέσω VAR ακυρώθηκε το 2-0 από τον Οσιμέν για να γυρίσει η φάση πίσω και να δοθεί πέναλτι στη Ν. Αφρική το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μοκοένα στο 90ο λεπτό.

Οι «μπαφάνα μπαφάνα» έμειναν με δέκα παίκτες στο 115’ μετά από αποβολή του Κεκάνα, κάτι που δεν επηρέασε το ματς για τα υπόλοιπα λεπτά, με την τύχη της πρόκρισης να κρίνεται στα πέναλτι.

Ο Μοκοένα αστόχησε αυτή τη φορά από τη λευκή βούλα, ο Μαγκόπα τον μιμήθηκε και η Νιγηρία πήρε τη νίκη με 4-2.

Η Νιγηρία επιστρέφει σε τελικό μετά το 2013 για να διεκδικήσει το τέταρτο τρόπαιό της στη διοργάνωση περιμένοντας τον νικητή του Ακτή Ελεφαντοστού – Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό.