Bundesliga: Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν, πήρε το ντέρμπι με τη Μπάγερν (video)

Τη μοναξιά της κορυφής συνεχίζει να απολαμβάνει η, εκπληκτική φέτος, Μπάγερ Λεβερκούζεν, καθώς ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με 3-0.

Οι «ασπιρίνες» παραμένουν στην πρώτη θέση με τη διαφορά πλέον να έχει φτάσει τους 5 βαθμούς από τη δεύτερη Μπάγερν και ταυτόχρονα είναι η μόνη ομάδα στη Bundesliga που δεν έχει ηττηθεί ακόμα στο φετινό πρωτάθλημα, έπειτα από 21 αγωνιστικές.

Η τρομερή ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο κυριάρχησε σε όλο το ματς και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να κάνουν το παιχνίδι τους. Το σκορ άνοιξε στο 18’ ο Στάνισιτς με ωραίο σουτ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έπαιζαν κυρίως για να διατηρήσουν το προβάδισμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, δεν έβρισκαν εύκολα τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο Τέλα σημείωσε το 2-0 (50’) και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Απαλλαγμένοι πλέον από το άγχος του εύθραυστου 1-0, οι παίκτες του Αλόνσο συνέχισαν να πιέζουν, αλλά και ταυτόχρονα να μην αφήνουν χώρους στους Βαυαρούς για να απειλήσουν. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 90+5’ ο Φρίμπονγκ, «σφραγίζοντας» τη μεγάλη νίκη της ομάδας του.