Serie A: Δε σταματάει πουθενά η Ίντερ (video)

Δύσκολα θα χάσει το φετινό πρωτάθλημα η τρομερή Ίντερ του Σιμόνε Ιντζάγκι, καθώς πήρε μια εμφατική νίκη, επικρατώντας εντός έδρας με 4-0 της Σαλερνιτάνα.

Οι «νερατζούρι» βρίσκονται ήδη 10 βαθμούς μπροστά από τη δεύτερη Γιουβέντους, ενώ έχουν κι ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η Σαλερντάνα παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Ο Τουράμ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 17’, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνες πέτυχε το 2-0. Αυτό ήταν το 20ό γκολ για τον Αργεντινό στο φετινό πρωτάθλημα, που διανύει μια από τις πιο παραγωγικές του σεζόν.

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 40’ ο Ντούμφρις σημείωσε το 3-0, «κλειδώνοντας» από νωρίς τη νίκη για την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, αλλά οι Μιλανέζοι δε σταμάτησαν να πιέζουν. Στο 90+1’ ο Αρναούτοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 4-0, ενώ στο 80’ του ακυρώθηκε ακόμα ένα γκολ ως οφσάιντ.

Νωρίτερα, η Τορίνο πήρε σημαντική νίκη με 2-0 κόντρα στη Λέτσε και πλησίασε κι άλλο στις θέσεις που βγάζουν στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μπελανόβα (50’) και Ζαπάτα (81’). Η Λέτσε ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Πόνγκρασιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70’.