Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 1-4: Σταθερά πρώτη με «τεσσάρα»

Ο Σαλάχ με τη φανέλα της Λίβερπουλ

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα πέρασε το Σάββατο (17/2) η Λίβερπουλ από την έδρα της Μπρέντφορντ, ανησυχία για Ζότα και Κέρτις Τζόουνς οι αποχώρησαν με τραυματισμούς.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της Μπρέντφορντ, την οποία και φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (1-4), παραμένοντας με 57 βαθμούς στην κορυφή της Premier League.

Το 1-0 στο ματς της 25ης αγωνιστικής έκανε στο 35ο λεπτό ο Ντάρβιν Νούνιεζ έπειτα από ασίστ του Ντιόγκο Ζότα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος αποχώρησε από το παιχνίδι με τραυματισμό και την θέση του πήρε ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό τον οποίο αποκόμισε από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Στο 55΄ ο Μακ Άλιστερ έγραψε το 2-0 με ασίστ του Σαλάχ και έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για τους «κόκκινους». Ο Σαλάχ στο 68ο λεπτό του αγώνα χρίστηκε σκόρερ έπειτα από πάσα του Χάκπο και επί της ουσίας… τελείωσε το ματς. Ο Ιβάν Τόνεϊ μείωσε σε 3-1 για την Μπρέντφορντ στο 75′ και ο Χάκπο στο 86΄ έκανε το τελικό 1-4.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 1-4 (75′ Τόνεϊ – 35′ Νούνιεζ, 55′ ΜακΆλιστερ, 68′ Σαλάχ, 86′ Χάκπο)

17/02 17:00 Μπέρνλι – Άρσεναλ

17/02 17:00 Νιούκαστλ – Μπόρνμουθ

17/02 17:00 Φούλαμ – Άστον Βίλα

17/02 17:00 Νότιγχαμ – Γουέστ Χαμ

17/02 17:00 Τότεναμ – Γουλβς

17/02 19:30 Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι

18/02 16:00 Σέφιλντ – Μπράιτον

18/02 18:30 Λούτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ