Serie A: Σημαντικό «διπλό» για τη Λάτσιο

Σπουδαίο βαθμολογικά «τρίποντο» πήρε η Λάτσιο στην έδρα της Τορίνο, επικρατώντας με 2-0 σε εξ’ αναβολής αγώνα της 21ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι Ρωμαίο έφτασαν έτσι τους 40 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη συμπολίτισσα Ρόμα και πλησίασαν στις θέσεις που βγάζουν Ευρώπη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έχασαν σωρεία ευκαιριών να προηγηθούν και η μπάλα τους τιμώρησε. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 51’ με τον Γκεντουζί και στο 57’ ο Κατάλντι σημείωσε το 0-2.

Στο 79’ οι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Χίλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο η «γκρανάτα» δεν είχαν τον χρόνο να αλλάξουν κάτι στα τελευταία λεπτά.