Μπαρτσελόνα-Χετάφε 4-0: Με «τεσσάρα» προσωρινά δεύτερη

Ο Ζοάο Φέλιξ

Η Μπαρτσελόνα δεν βρήκε μεγάλη αντίσταση από την Χετάφε και την κέρδισε εύκολα με 4-0 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε την Χετάφε, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής και πήρε άνετα τη νίκη με 4-0. Με τους τρεις σημερινούς βαθμούς, η ομάδα του Τσάβι, έφτασε τις 17 νίκες σε 26 ματς και τους 57 βαθμούς. Έτσι, είναι προσωρινά δεύτερη, καθώς περιμένει το τι αποτέλεσμα θα φέρει η Χιρόνα με την Ράγιο Βαγιεκάνο αύριος στις 22.00. Η Χετάφε από την άλλη βρίσκεται στη μέση του βαθμολιγκού πίνακα, με 34 βαθμούς και θα παραμείνει εκεί εάν η Οσασούνα δεν κερδίσει την Λας Πάλμας αύριο εκτός έδρας.

Το σκορ άνοιξε ο Ραφίνια στο 20ο λεπτό και με το 1-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο 53′ ο Ζοάο Φέλιξ έγραψε το 2-0 και έκανε την υπόθεση νίκη να μοιάζει ευκολότερη για την ομάδα του. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό ο Ντε Γιόνγκ έκανε το 3-0 και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λόπεζ.