Serie A: Δραματική νίκη η Έμπολι στο 90+4′ (videos)

Η Έμπολι στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A πήρε νίκη με δραματικό τρόπο στις καθυστερήσεις στην έδρα της Σασουόλο.

Η Έμπολι πήρε πολύ σημαντική βαθμολογική ανάσα μετά τη νίκη της με 3-2 εκτός έδρας με την Σασουόλο. Ο Λουπέρτο στο 11′ έκανε το 1-0 για την Έμπολι και με αυτό το σκορ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο 54′ ο Πιναμόντι με πέναλτι έκανε το 1-1 για την Σασουόλο, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Νιάνγκ, επίσης με πέναλτι, έδωσε νέο προβάδισμα στην Έμπολι. Στο 77′ ο Φεράρι έφερε ξανά το παιχνίδι σε ισορροπία γράφοντας το 2-2 για τους γηπεδούχους. Τέλος, στο 90+4′ ο Μπαστόνι, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 80′ έδωσε την δραματική νική στην Έμπολι και υπέγραψε ένα θεαματικό φινάλε.

Η Σαλερνιτάνα, η οποία παρατάχθηκε με τους Τριαντάφυλλο Πασαλίδη και Κώστα Μανωλά στην βασική ενδεκάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μόντσα. Η φιλοξενούμενη ομάδα πέτυχε δύο γκολ σε πέντε λεπτά (78′ Μαλντίνι, 83′ Πεσίνα) και πήρε πολύ σημνατικό τρίποντο, το οποίο την φέρνει κοντά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Η Σαλερνιτάνα παραμένει τελευταία με μόλις 13 βαθμούς.

Στη Γένοβα, η Τζένοα υποδέχθηκε την Ουντινέζε και πήρε τη νίκη με 2-0. Η γηπεδούχος χρειάστηκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος για να πάρει τη νίκη, με τον Ρετέγκι στο 36′ και τον Μπάνι στο 40′. Η Ουντινέζε μετά από αυτή την ήττα έχει 23 βαθμούς σε 26 παιχνίδια και είναι μόλις τρεις βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Η Τζένοα είναι στην 12η θέση με 33 βαθμούς.