Serie A: Γκέλαρε ξανά η Μίλαν, «τρένο» η Ίντερ- Τα αποτελέσματα (video)

Μετά τη βαριά ήττα από τη Μόντσα με 4-2 την περασμένη Κυριακή, η Μίλαν έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Αταλάντα στο «Σαν Σίρο», στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A.

Ο βαθμός της ισοπαλίας ευνόησε περισσότερο τους φιλοξενούμενους, που πλησίασαν στους δυο βαθμούς της 4η Μπολόνια με ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ οι «ροσονέρι» παραμένουν στην 3η θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από πολύ νωρίς στο ματς, με τον Λεάο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά η Αταλάντα ισοφάρισε στο 42’ με το πέναλτι του Κοπμάινερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς Μίλαν, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι το τέλος.

Νωρίτερα, η Ίντερ είχε ακόμα ένα εύκολο βράδυ, καθώς επικράτησε της Λέτσε εκτός έδρας με 4-0 και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου. Οι «νερατζούρι» είχαν πρωταγωνιστή για ακόμα μια φορά τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος πέτυχε τα δυο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του (15’, 56’), ενώ Φρατέζι (54’) και Ντε Φράι (67’), συμπλήρωσαν το καρέ τερμάτων.

Η Γιουβέντους επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από 2 ήττες και 2 ισοπαλίες στα τέσσερα τελευταία ματς. Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε την εντός έδρας νίκη κόντρα στη Φροζινόνε με 3-2, με γκολ στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βλάχοβιτς στο 3ο μόλις λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά, με τον Κεντιρά στο 14’ και τον Μπρεσιανίνι στο 27’, να κάνουν το 1-2. Ο Βλάχοβιτς δήλωσε και πάλι «παρών» και στο 32’ έφερε το ματς στα ίσια, ενώ το γκολ της νίκης σημείωσε στο 90+5’ ο Ρουγκάνι.

Μακριά από τις νίκες έμεινε για ακόμα μια αγωνιστική η Νάπολι, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με σκορ 1-1 με την προτελευταία Κάλιαρι. Οι περσινοί πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 66’ με τον Οσιμέν, ενώ τον βαθμό για τους γηπεδούχους έσωσε στο 90+6’ ο Λουβούμπο. Να σημειωθεί πως για την Κάλιαρι ο Παντελής Χατζηδιάκος ήταν ξανά εκτός αποστολής, λόγω του τραυματισμού του.