Serie A: Νίκη με χατ-τρικ Ντιμπάλα η Ρόμα, από κοντά η Φιορεντίνα (video)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Παόυλο Ντιμπάλα, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, η Ρόμα πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Τορίνο, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A.

Λίγα 24ώρα μετά την επικράτηση επί της Φέγενορντ για το Europa League, οι «τιζαλορόσι» πήραν ακόμα μια σημαντική νίκη, που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στην 5η θέση.

Ο Αργεντινός άσος άρχισε το… σόου του στο 42’, όταν έκανε το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και στο 44’ ισοφάρισαν με τον Ζαπάτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε και πάλι δράση ο Ντιμπάλα, ο οποίος στο 57’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 69’ «σφράγισε» τη νίκη. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Χούισεν στο 89’.

Σπουδαία νίκη, που τη διατηρεί στο κατόπι της Ρόμα πέτυχε και η Φιορεντίνα, επικρατώντας με 2-1 της Λάτσιο. Οι «βιόλα» ξεπέρασαν στη βαθμολογία την αποψινή τους αντίπαλο και είναι στο -3 από τις θέσεις που βγάζουν στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν.

Παρόλο που η Λάτσιο ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 45’ με το γκολ του Λουίς Αλμπέρτο, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά ο Καγιοντέ έφερε το ματς στα ίσια στο 61’. Στο 69’ ο Γκονζάλες απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, αλλά ο Μποναβεντούρα βρέθηκε στο σωστό σημείο, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.