Παγκόσμιο Τραμπολίνο: Επιστροφή στην κορυφή για την Πέιτζ (video)

Μπροστά στο κοινό της χώρας της η Βρετανίδα Μπριόνι Πέιτζ πήρε ξανά τον τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τραμπολίνο.

Στο Μπέρμιγχαm η κάτοχος δύο Ολυμπιακών μεταλλίων πήρε 56.680 βαθμούς. Με αυτό το σκορ επικράτησε της «χρυσής» Ολυμπιονίκη, της Κινέζας Ζου Σουεγίνγκ. Για πρώτη φορά στο βάθρο με την 3η θέση η Αμερικανίδα Τζέσικα Στίβενς.

Στο ατομικό τραμπλίνο των ανδρών η Κίνα πήρε τις πρώτες δύο θέσεις. Νικητής ο Λανγκγιού Γιαν. Δεύτερος ο συμπατριώτης του, ο Ζισάι Ουάνγκ. Το βάθρο ολοκλήρωσε ο Ιάπωνας Ριουσέι Νισιόκα.

Νικόλ Άσινγκερ και Σάρα Ουέμπστερ από τις ΗΠΑ πήραν τον τίτλο στο συγχρονισμένο τραμπολίνο γυναικών. Ο πρώτος τίτλος για τις ΗΠΑ μετά το 1972 με τις Μέριλιν Στάιγκ και Μπόμπι Γκραντ.

Με καινούργιο συναθλητή, τον Κάγιο Λάουξτερμαν, ο Φάμπιαν Φόγκελ πήρε ξανά το χρυσό μετάλλιο. Το 2022 το είχε πετύχει με τον Ματίας Φάιντερερ.

Μετά από τρία διαδοχικά αργυρά μετάλλια, οι ΗΠΑ πήραν το πρώτο τους χρυσό στο σύνθετο ομαδικό. Στο βάθρο ακολούθησαν Πορτογαλία και Μεγάλη Βρετανία.