Παγκόσμιο Τραμπολίνο: Ιστορικές επιτυχίες για Μεγάλη Βρετανία και Αζερμπαϊτζάν

Μεγάλη Βρετανία στις γυναίκες και Αζερμπαϊτζάν στους άνδρες πήραν χρυσά μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τραμπολίνο.

Το τουρνουά στο Μπέρμιγχαμ της Μεγάλης Βρετανίας αποτελεί και προκριματικό για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Η διοργανώτρια χώρα πήρε για πρώτη φορά τον τίτλο στο ομαδικό DMT γυναικών. Κίρστι Ουέι, Μόλι ΜακΚίνα, Μπέθανι Ουίλιαμσον και Ρουθ Σιβέλαν οι νικήτριες. Στη 2η θέση η Πορτογαλία και στην 3η ο Καναδάς.

Η βρετανική τετράδα των Μέγκαν Κίλι, Σάσκα Σερβίνι, Νάανα Όπον και Σάνις Ντέιβιντσον επικράτησε στο tumbling. Αργυρό μετάλλιο για τη Γαλλία και χάλκινο για τις ΗΠΑ.

Πρώτο χρυσό μετάλλιο για το Αζερμπαϊτζάν στο ομαδικό tumbling ανδρών. Μιχαϊλ Μάλκιν, Τοφίγκ Αλίγιεφ, Αντίλ Χατζιζάντε και Έλνουρ Μαμάντοφ οι νικητές. Στο βάθρο ακολούθησαν Μεγάλη Βρετανία και Δανία.