LGCT: Νικητής στη Ντόχα ο Μπιρμπάουμ (vid)

Ο Γερμανός πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν και το πρώτο εισιτήριο για τα πλέι-οφ της Πράγας.

Στη Ντόχα διεξήχθη ο πρώτος σταθμός της σεζόν στο Longines Global Champions Tour και νικητής στο Γκραν Πρι μεταξύ οκτώ συνδυασμών στον τελικό γύρο αναδείχθηκε ο Λούντγκερ Μπιρμπάουμ με τον Γερμανό να εμφανίζεται τελευταίος και να ξεπερνά την επίδοση του Χένρικ Φον Έκερμαν, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στα πλέι-οφ της Πράγας.

Αγωνιζόμενος με το δέκα ετών, Μίλα, ο Μπιρμπάουμ έφτασε στη νίκη σε 38,17 δευτερόλεπτα. Αν και είχε ένα παραπάνω καλπαστικό βήμα και φαινόταν ότι δεν μπορεί να πλησιάσει την επίδοση του Σουηδού ο Γερμανός αύξησε αρκετά το ρυθμό του φτάνοντας στην πρώτη θέση ξεπερνώντας τα 38,74 δευτερόλεπτα του αντιπάλου του. Ο Γιουρ Φρίλινγκ με το Long John Silver ρίσκαρε και με 40,02 δευτερόλεπτα κατέλαβε την τρίτη θέση.