Ευρωπαϊκό 470: Ασημένοι οι αφοί Γιαννούλη στα U21 (pics)

Το ασημένιο μετάλλιο φέρνουν στις αποσκευές τους από το Σαν Ρέμο τα αδέλφια Λάμπης Γιαννούλης – Ελένη Γιαννούλη. Το ελληνικό σκάφος ήταν 2ο στην ηλικιακή κατηγορία U21MX στο ανοιχτό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ολυμπιακής κλάσης 470mixed μεταξύ 7 σκαφών.

Να θυμίσουμε πως, στην ευρωπαϊκή κατάταξη των 50 σκαφών οι ιστιοπλόοι του ΙΟ Πειραιώς, τερμάτισαν 38οι με 177 βαθμούς σε 11 ιστιοδρομίες και στην γενική βαθμολογία του ανοιχτού πρωταθλήματος, που έλαβαν μέρος 65 σκάφη, κατέλαβαν την 48 η θέση.

Οι Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη – Οδυσσέας Εμμανουήλ Σπανάκης, επίσης αδέλφια του Ι.Ο.Π., αγωνίστηκαν στον χρυσό στολίσκο και κατέλαβαν την 21 η θέση στην Ευρώπη και την 28 η συνολικά με 191 βαθμούς.

Για τα δύο ελληνικά σκάφη αυτός ο αγώνας ήταν μέρος της προετοιμασίας τους ενόψει του πρώτου αγώνα πρόκρισης τον Αύγουστο στη Χάγη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.