Παγκόσμιο Όπτιμιστ: Έχασε έδαφος ο Παναγόπουλος (8ος) – Σταθερά 14ος ο Τουρνής

Σε δύσκολο έργο για δυνατούς ιστιοπλόους εξελίσσεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας Οπτιμιστ που διεξάγεται στην Κόστα Μπράβα της Ισπανίας. Μετά και την 3η ημέρα στην πρώτη κούρσα της ημέρας ο Ιάσων Παναγόπουλος δεν κατάφερε να τερματίσει και στην 2η ήταν 16ος με συνέπεια να πέσει στην 8η θέση της γενικής κατάταξης με 92β.π. Ο αθλητής του Ν.Ο. Καλαμακίου και πρωταθλητής Ευρώπης του 2022 τερμάτισε 1,1,7 και 4 αντίστοιχα στις 4 πρώτες μέρες μέρες σε σύνολο 248 σκαφών, αλλά σήμερα δεν ήταν καλή ημέρα για εκείνον.

Πολύ καλά πάει και ο Ιωάννης Τουρνής, ο οποίος παραμένει 14ος με μια 8η και μια 4η θέση σήμερα, ενώ η Χρυσούλα Κανέλλου Κοκκινάκη του Ν.Ο Ανδρου τερμάτισε σήμερα 20η και 56η και είναι 75η στη γενική και 11η στα κορίτσια.

Ο Παρασκευάς Κολοκοτρώνης του Ι.Ο.Π. είναι 119ος τερματίζοντας 21ος και 43ος σήμερα και ο Ανδρέας Ψωμιάδης του Ν.Ο.Τ.Κ. βρίσκεται στην 176 η θέση με μια άκυρη και μια 35η θέση σημερα.

Τις πρώτες ημέρες του αγώνα επικρατούσε πολύ δυνατός αέρας, ενώ οι συμμετέχοντες έχουν χωριστεί σε τέσσερα γκρουπ.