The Ocean Race: Νικήτρια και στο μεγάλο φινάλε της Γένοβας η 11th Hour Racing (vids)

Το…κερασάκι στην τούρτα έβαλε η αμερικανική ομάδα που μετά τον τίτλο στη γενική επικράτησε και στην σειρά των In-Port Races.

H 11th Hour Racing έκλεισε με ιδανικό τρόπο το Ocean Race κερδίζοντας το μεγάλο φινάλε στη Γένοβα προσθέτοντας τον τίτλο του In-Port series στο θρίαμβό της στη γενική κατάταξη. Οι συνθήκες με τους ασθενείς ανέμους αποτέλεσαν μεγάλη πρόκληση για τους στόλους των IMOCA και VO65 που αγωνίστηκαν από τον Ιανουάριο.

Η αμερικανική ομάδα, η πρώτη της χώρας που πήρε τον τίτλο στη γενική στα 50 χρόνια ιστορίας του αγώνα, έκανε την καθοριστική κίνηση στο τέλος περνώντας από την 3η στην πρώτη θέση. Με το αποτέλεσμα αυτό πήρε τον τίτλο και στους αγώνες In-Port φτάνοντας τους 29 ενώ τη δεύτερη θέση με 25 κατέλαβε η Malizia.

Στην κατηγορία VO65 ο αγώνας είχε διάρκεια μόλις ενός γύρου μετά την απόφαση των διοργανωτών με την ολλανδική Team JAJO να παίρνει τη νίκη χωρίς ωστόσο να κάνει την ανατροπή στη γενική βαθμολογία απέναντι στην πολωνική WindWhisper.