Ευρωπαϊκό 420 & 470: Χρυσό για Κερκέζου-Γιαννούλη και άλλα τρία πληρώματα του ΙΟΠ (pics)

«Απόβαση» στην Πολωνία έκαναν τα ελληνικά σκάφη και ειδικά o Iστιοπλόϊκός Όμιλος Πειραιώς που είδε τους αθλητές του να σαρώνουν τα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 420 και 470 που ολοκληρώθηκε στη Γκντίνια.

Στα 420 open οι Ιακωβίνα Κερκέζου– Δανάη Γιαννούλη του ΙΟΠ ξεκίνησαν στο Ευρωπαϊκό με πρωτιά και έφτασαν τελικά στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με 40βαθμούς σε 9 κούρσες, ενώ 5οι  κατετάγησαν οι Δημήτρης Σουρλατζής – Νικόλαος Σουρλατζής (ΙΟΠ) με 72β.

Χρυσό μετάλλιο στα 420 U17 πήραν και οι Γεώργιος Ηρακλής Μιχαλόπουλος – Ιον Σταμάτιος Στροματιάς (Ι.Ο.Π./Ν.Ο.Ε.) με 10β.π.

Χρυσό μετάλλιο και για τις Δανάη Μιράντα Αγγελοπούλου – Γεωργία Φαβίου (ΙΟΠ) στα 420 U17 γυναικών με 83β.π. Στην 16η θέση της γενικής κατετάγησαν οι Ελένη Χλόη Νόρτον – Κωνσταντίνος Οδυσσέας Πηγής (Ν.Ο.Τ.Κ.) με 158βαθμούς

Με το ασημένιο μετάλλιο στα 420 mixed γυρίζουν στον Πειραιά και οι Δημήτρης Μπήτρος – Κλειώ Σουλιώτη επίσης του ΙΟΠ που πήραν την 19οι στην γενική με 115β.

Στα 420 U17 μετείχαν και οι Αθανάσιος Λαχάνης – Σωκράτης Χαμαριάς (Ι.Ο.Π.) οι οποίοι κατέλαβαν την 5η θέση με 70β.π.

Χάλκινο τα αδέρφια Γιαννούλη στα 470 mixed

Στα 470 mixed μια κλάση με τεράστιες εθνικές επιτυχίες τα αδέλφια Λάμπης Ευλάμπιος Γιαννούλης – Ελένη Γιαννούλη επίσης του ΙΟΠ κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία mixed U21 με 94β.π. σε σύνολο 37 σκαφών από 16 χώρες. Επίσης, τα αδέλφια Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη – Οδυσσέας Εμμανουήλ Σπανάκης του Ι.Ο.Π έκαναν εξαιρετική πορεία και κατέλαβαν την 6η θέση στην γενική με 81β.π.

Τα υπόλοιπα ελληνικά σκάφη:

420 όπεν

29. Σπύρος Λώλης – Απόστολος Τζουβάρας (Ν.Ο.Τ.Κ.) 152β.
33. Μαρία Ιωάννα Σαρικαβάζη– Ευάγγελος Μπουζάνας (Ν.Ο.Π.Φ) 160β.
36. Παναγιώτης Σωτηρίου – Φίλιππος Κουλούρης (Ι.Ο.Π./Ν.Ο.Τ.Κ.). 168β.
54.Νικήτας Μελισσαράτος – Παναγιώτης Μυλωνάς (Ν.Ο.Τ.Κ./Ν.Ο.Π.Φ.) 225β.
80. Αχιλλέας Κουλούρης – Φεβρωνία Μπουζάνα (ΝΟΤΚ) 232β.

420 u17

33. Αλέξανδρος Πιπεράκης – Ιάσων Ξύπας (Ν.Ο.Π.Φ.). 224β.

Πανηγυρίζει με ανάρτησή του στα social τις επιτυχίες του o Iστιοπλόϊκός Όμιλος Πειραιώς : «Θα μπορούσε να είναι Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με μία πρώτη ματιά στις διακρίσεις του ομίλου, αλλά όμως είναι ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ! Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και βέβαια στον προπονητή μας Ανδρέα Παπαδόπουλο (OLY), τον Δημήτρη Λεκάκη και τον Μιχάλη Μηλαίο με την δουλειά τους δείχνουν σε όλη την Ευρώπη ποιος είναι ο κυρίαρχος εδώ και χρόνια, φωτίζοντας τα βάθρα με τη γαλανόλευκη!»