7η η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό ομαδικό όπτιμιστ

Την 7η θέση κατέλαβε τελικά η εθνική ομάδα όπτιμιστ ομαδικού στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έγινε στην Ολλανδία. Έλαβαν μέρος 15 χώρες και η εθνική μας ομάδα κατέλαβε τελικά την ίδια θέση που είχε πάρει και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ενώ ρωταθλητές Ευρώπης αναδείχθηκαν οι Ιταλοί.

Συνολικά οι 4 ιστιοπλόοι μας έδωσαν 22 αγώνες. Στον πρώτο γύρο τους πρώτους 14 από τους οποίους κέρδισαν τους 10, στον δεύτερο γύρο 7 και είχαν 2 νίκες και στον νοκ άουτ αγώνα για την 7η θέση νίκησαν τους Ισπανούς.

Αν αναλογιστούμε ότι το ομαδικό στα Οπτιμιστ αναπτύσσεται στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, βρισκόμαστε σε πολύ καλό δρόμο κι ασφαλώς υπάρχουν μεγάλα περιθώρια για ακόμα καλύτερη εικόνα.

Την εθνική ομάδα στην Ολλανδία αποτελούσαν ο Εμμανουήλ Βομβύλας του Α.Ν.Ο. Γλυφάδας, ο Παναγιώτης Τσατραφίλης του Ν.Ο. Αμφιθέας και οι Αθηνά Σουλιώτη, Ελένη Αλχανάτη του Ν.Ο.Π. Φαλήρου.