World SSP300: Νικητής στη γραμμή του τερματισμού ο Τζενάι, 20ος ο Περιστεράς (vid)

Αμφίρροπος μέχρι το τέλος ήταν ο δεύτερος αγώνας στη Βαρκελώνη για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Supersport 300.

Μόλις 27 χιλιοστά του δευτερολέπτου χώρισαν το νικητή, τον Ιταλό Μίρκο Τζενάι ο οποίος επιβλήθηκε στις λεπτομέρειες του συμπατριώτη του, Ματέο Βανούτσι. Με το αποτέλεσμα αυτό ο Τζενάι έφτασε τις δύο νίκες καριέρας και τα 6 βάθρα ενώ ο πρωταθλητής του 2020 και χθεσινός νικητής, ο Τζέφρι Μπούις από την Ολλανδία, με την 3η θέση έφτασε τα 15 βάθρα καριέρας και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας όλων των εποχών.

Από ελληνικής πλευράς ο Γιάννης Περιστεράς της ProGP οδηγώντας τη Yamaha YZF-R3 κατέλαβε την 20η θέση τερματίζοντας για άλλη μία φορά ψηλότερα από τον ομόσταβλό του, τον Ιταλό Μπεργκαμίνι που πήρε την 22η θέση.