World SBK: Διπλός τίτλος για τη Ducati στο Πορτιμάο, 23ος στην SSP300 ο Περιστεράς (vids)

Η Ducati πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου στους κατασκευαστές σε παγκόσμιο πρωτάθλημα Superbike και Supersport.

Ο Άλβαρο Μπαουτίστα έφτασε τις 22 νίκες σε 31 αγώνες αυτή την σεζόν στη μεγάλη κατηγορία με τον παγκόσμιο πρωταθλητή και πρωτοπόρο στη βαθμολογία να βρίσκεται πολύ κοντά σε νέο τίτλο. Η νίκη του ήταν αρκετή για να εξασφαλίσει τον 18ο τίτλο στην ιστορία του Ιταλού κατασκευαστή στην κατηγορία. Δεύτερος ο Τοπράκ Ραζγκατλιόγκλου της Yamaha και τρίτος ο Τζόναθαν Ρέι της Kawasaki.

Λίγο αργότερα στην πίστα του Πορτιμάο, στο Αλγκάρβε της Πορτογαλίας, ο Νίκολο Μπούλεγκα πήρε τη νίκη και έγινε ο πρώτος παγκόσμιος πρωταθλητής Supersport αγωνιζόμενος για τη Ducati με τον Ιταλό κατασκευαστή να παίρνει τον πρώτο της τίτλο.

Όλα ανοικτά στη μάχη για το παγκόσμιο πρωτάθλημα SSP300 για το οποίο το Πορτιμάο είναι ο τελευταίος σταθμός της σεζόν. Ο Μίρκο Τζενάι ήταν ο νικητής σε έναν επεισοδιακό αγώνα με τον πρωτοπόρο της βαθμολογία Τζέφρι Μπούις να τερματίζει στην 8η θέση και ο τίτλος θα κριθεί στον αγώνα της Κυριακής. Από ελληνικής πλευράς ο Γιάννης Περιστεράς με τη Yamaha της ProGP πήρε την 23η θέση.