MΧoN: Πρωταθλήτρια μπροστά σε κοινό ρεκόρ η Γαλλία (vid)

Η ομάδα της Γαλλίας πήρε τον τίτλο στο Motocross των εθνών που πραγματοποιήθηκε στην ιστορική πίστα του Ερνέ.

Μπροστά σε ένα κοινό που σημείωσε ρεκόρ προσέλευσης με 102.000 θεατές στη διάρκεια του διημέρου η Γαλλία πήρε τον τίτλο στην έδρα της όπως έγινε και την προηγούμενη φορά φτάνοντας συνολικά στην 8η κατάκτηση του τίτλου στην ιστορία της. Η Γαλλία πήρε τη νίκη στον πρώτο αγώνα με τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2015 Ρομάν Φεβρ ενώ ο Μαξίμ Ρενό ήταν ο νικητής στο δεύτερο.

Με την ολοκλήρωση του τρίτου και τελευταίου αγώνα η Γαλλία πήρε τον τίτλο με την Αυστραλία να παίρνει τη 2η θέση για πρώτη φορά στην ιστορία της και την Ιταλία να ολοκληρώνει την τριάδα του βάθρου ενώ η πρωταθλήτρια της περασμένης χρονιάς, η ομάδα των ΗΠΑ, κατέλαβε την 8η θέση.