Με την Ανάβαση Διονύσου θα πέσει η αυλαία του φετινού Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αναβάσεων.
Η ανάβαση, η οποία διεξήχθη για τελευταία φορά το 2021, επιστρέφει εκτάκτως στο πρόγραμμα.
Οι πληροφορίες αναφέρουν πως η ημερομηνία διεξαγωγής είναι το διήμερο 25-26 Νοεμβρίου. Δηλαδή τις ημέρες που είχε μεταφερθεί η Ανάβαση Πορταριάς.
Θυμίζουμε πως ο αγώνας της Πορταριάς επρόκειτο αρχικά να διεξαχθεί στις αρχές Σεπτεμβρίου. Η διοργανώτρια Λέσχη αποφάσισε την αναβολή του, για λόγους που άπτονταν της Αστυνομίας. Εν συνεχεία ο αγώνας ορίστηκε για τον Νοέμβριο, όμως ματαιώθηκε οριστικά λόγω των καταστροφών από την κακοκαιρία.
Μετά τη ματαίωση της 1ης Ανάβαση Δελφών, η ΟΜΑΕ διερεύνησε όλες τις πιθανές λύσεις. Έτσι κατέληξε στην Ανάβαση Διονύσου, μια διαδρομή οικεία στους αγωνιζόμενους. Ευνοϊκό είναι το γεγονός ότι στα τέλη Νοεμβρίου η συγκεκριμένη περιοχή δεν έχει έντονη τουριστική κίνηση.
Επίσημες ανακοινώσεις αναμένονται μετά το Ιστορικό Ράλι Ακρόπολις.