Africa ECO Race: Η μάχη συνεχίζεται στο Μαρόκο (video)

Βαθιά στο Μαρόκο συνεχίζεται η δράση του Africa ECO Race.

Με τον υδράργυρο στους 8 βαθμούς Κελσίου το Africa ECO Race βλέπει τη δράση στην ενδοχώρα του Μαρόκου.

Ο Alessandro Botturi είχε κάθε λόγο να χαμογελάει μετά τη διαδρομή των 463 χλμ. μεταξύ Μαχμίντ και Άσα. Οδηγώντας τη Yamaha 700 Tenere, ο δύο φορές νικητής του αγώνα πήρε τη διαδρομή και τη 2η θέση γενικής από τον Pol Tarres.

Πρωτοπόρος παραμένει ο Jacoppo Cerutti με την 3η θέση στην ημέρα οδηγώντας την Aprilia Touareg 600.

Στην κατηγορία Αυτοκινήτων/Φορτηγών/SSV και πάλι το Apache στην κορυφή. Αυτή τη φορά με τους Gautier Paulin και Remi Boulanger. Πίσω τους το CAN AM των Heatlicff Zingraf και Gregory Revest. Στην 3η θέση το Polaris των Eric Schiano και Camille Pourchier.

Στη γενική ο πρώην πρωταθλητής Motocross διατηρεί το προβάδισμα στους τέσσερις τροχούς με διαφορά 35 δευτερολέπτων από τον Zingraf. Στα αυτοκίνητα το Toyota των Βέλγων Pascal Feryn και Kurt Keysers τερμάτισε 9ο γενικής ωστόσο παραμένει πρωτοπόρο της κατηγορίας μπροστά από τον Frederic Wauters.

Στην κατηγορία των φορτηγών, ο Τσέχος Tomas Tomecek τερμάτισε στην 11η θέση και παραμένει επικεφαλής στα…μαμούθ της ερήμου.

Η επόμενη διαδρομή έχει μήκος 467 χλμ. με μόλις 5 χλμ. λιεζόν μεταξύ Ουέντ Ντράα και Φορτ Τσακάλ.

Πηγή: ICARUS Sports