Πανευρωπαϊκό: “Ασημένια” η Ποιμενίδου στη Ρώμη

Καταπληκτική εμφάνιση από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια και 3η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η Δωροθέα Ποιμενίδου με μια σπουδαία εμφάνιση στον τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Para Archery Championships που πραγματοποιήθηκε στη Ρώμη, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ολυμπιακό Τόξο Γυναικών.

Στον προκριματικό γύρο, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέλαβε τη 3η θέση με 599 (12 δεκάρια, 3 κεντρικά) και στη συνέχεια διασταυρώθηκε στα νοκ-άουτ με την Πολωνή Μελίνα Ολζέβσκα.

Αν και η Ποιμενίδου βρέθηκε να ηττάται με 1-3 σετ, κατάφερε να πάρει τα δύο τελευταία σετ (26-25) και (28-21) και να επικρατήσει με 6-4.

Στον τελικό αναμετρήθηκε με το φαβορί, την Ελισαμπέτα Μίνζνο. Η Ιταλίδα δεν άφησε περιθώρια στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια και με 6-2 σετ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το βάθρο συμπλήρωσε η Μερβ Νουρ Ερόγλου από την Τουρκία, όπου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.