Grand prix – Λίλσολ: Πρεμιέρα με πέντε ελληνικές προκρίσεις στο Ολυμπιακό τόξο

Ξεκίνησε στις 3 Απριλίου το ευρωπαϊκό grand prix στο Λίλσολ της Βρετανίας, η πρώτη μεγάλη διεθνής διοργάνωση για την τοξοβολία Α.Χ. με τη συμμετοχή Ελλήνων τοξοτών.

Στον προκριματικό του Ολυμπιακού τόξου προκρίθηκαν 4 Ελληνίδες και 2 Έλληνες. Στις γυναίκες η Ευαγγελία Ψάρρα κατέκτησε την 24η θέση με 617/720 και προκρίθηκε απευθείας στη γύρο των 48. Η Αννίτα Γκορίλα κατέκτησε την 46η θέση με 593/720, η Δήμητρα Παπαδοπούλου κατέκτησε την 48η θέση με 592/720, η Μαρία Νασούλα κατέκτησε την 62η θέση με 572/720 και η Στέλλα Μαρωνίτη κατέκτησε την 77η θέση με 507/720. Και οι τέσσερις είχαν την ευκαιρία να προκριθούν στο ταμπλό των 48 με νοκ-άουτ αγώνα. Η Παπαδοπούλου και η Γκορίλα τα κατάφεραν με σκορ 7-1 κόντρα την Ισραηλινή Σίρα Ίφεργκαν και με 6-2 κόντρα στην Ιρλανδή Ρεμπέκα Τίπινγκ αντίστοιχα. Η Νασούλα και η Μαρωνίτη αποκλείστηκαν από τη Σουηδέζα Κριστίν Μπέρενταλ (6-0) και την Πολωνή Κλαούντια Πλάζα (6-0) αντίστοιχα. Το ταμπλό των 48 θα ξεκινήσει στις 14:50 (ώρα Ελλάδας) την Τετάρτη 5/4.

Στους άνδρες ο Γιώργος Σγουρός σημείωσε 622/720 και πήρε την 67 θέση, ο Παναγιώτης Κατσαΐτης σημείωσε 616/720 και πήρε την 77η θέση στον προκριματικό. Εκτός συνέχειας έμειναν από νωρίς ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου που πήρε την 106η θέση (582/720) και ο Αντώνης Χριστόπουλος που πήρε την 110η θέση (563/720). Οι Σγουρός και Κατσαΐτης θα αγωνιστούν την Τετάρτη 5/4 στις 14:00 στα νοκ-άουτ του ταμπλό των 96 κόντρα στον Πολωνό Γιάκουμπ Μπακ και τον Φινλανδό Άντι Τεκονιέμι αντίστοιχα.

Στον γύρο κατάταξης του ομαδικού ανδρών στο Ολυμπιακό τόξο οι Σγουρός, Κατσαΐτης και Καραγεωργίου κατέκτησαν τη 19η θέση ανάμεσα σε 24 ομάδες με 1820β και στο γύρο των 24 που ακολούθησε ηττήθηκαν με 6-0 από την ομάδα της Δανίας και κατέκτησαν την 17η θέση. Η γυναικεία ομάδα του ίδιου όπλου με τις Ψάρρα, Γκορίλα και Παπαδοπούλου πήραν την 9η θέση μεταξύ των 16 ομάδων του προκριματικού με 1802β. Στη φάση των 16 νίκησαν την ομάδα της Πολωνίας 5-4 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά, εκεί όμως ηττήθηκαν από την ομάδα της Γερμανίας με 5-1 και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους με την 8η θέση.

Η ομάδα του μεικτού με την Ψάρρα και το Σγουρό πήρε τη 12η θέση μεταξύ των 24 ομάδων του αγώνα κατάταξης με 1239β. Στο ταμπλό των 24 όμως ηττήθηκαν 6-0 από την ομάδα της Κύπρου και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους με την 17η θέση.

Σειρά θα πάρουν οι τοξότες του σύνθετου τόξου, ενώ την Πέμπτη 6/4 και την Παρασκευή 7/4 θα διεξαχθούν ξεχωριστά ταμπλό για να καθοριστούν οι προκρίσεις, ατομικές και ομαδικές, για τους ευρωπαϊκούς αγώνες του Ιουνίου που θα διεξαχθούν στην Πολωνία. Η Ελλάδα έχει ήδη εξασφαλισμένη μία κάρτα στο Ολυμπιακό τόξο γυναικών από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2022 και θα διεκδικήσει κάρτες στο ατομικό ανδρών σε Ολυμπιακό και σύνθετο τόξο και στο ομαδικό ανδρών και γυναικών στο Ολυμπιακό τόξο. Στην Πολωνία θα δοθούν και οι πρώτες κάρτες Ολυμπιακής πρόκρισης για το Παρίσι το 2024.