7ο il porto triathlon: Παπά και Λέκκος τις πρωτιές στην Ηγουμενίτσα

Δίχως κάποια έκπληξη ολοκληρώθηκε το 7ο Il Porto Triathlon που διεξήχθη στη λιμνοθάλασσα Δρεπάνου (25/9), σε μια διοργάνωση της Ολυμπιακής Ακαδημίας Ηγουμενίτσας.

Στη συγκεκριμένη διοργάνωση κυριάρχησαν τρεις κατηγορίες, η Ολυμπιακή, το Sprint και το Super Sprint.

Στην Ολυμπιακή κατηγορία, η οποία περιελάμβανε 1500μ κολύμπι, 40χλμ ποδήλατο, 10χλμ τρέξιμο, τη νίκη πήρε ο Δημήτρης Λέκκος με χρόνο 2.00.43, ενώ ακολούθησαν οι Βασίλης Χασιώτης με χρόνο 2.09.22 και Γιώργος Κουτσουρίδης 2.15.12.

Στις γυναίκες την πρωτιά πήρε η Αντριάνα Παπά με 2.37.36, τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Γεωργία Γκαστάρη με 2.54.46 και το βάθρο συμπλήρωσε η Ειρήνη Χρύσανθου με 3.04.22.

Στο Sprint, το οποίο περιελάμβανε 750μ κολύμπι, 20χλμ ποδήλατο, 5χλμ τρέξιμο, την πρώτη θέση πήρε ο Άγγελος Βοζίκης με 1.00.05, τη δεύτερη ο Χρήστος Γαρέφης με 1.07.03 και την τρίτη ο Αργύρης Χαλιμάς με 1.09.57.

Στις γυναίκες, την πρωτιά κατέκτησε η Στεφανία Πολυχρονιάδη με 1.07.03, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν οι Εβελίνα Μπομπουγιάννη με 1.11.08 και Ηλιάνα Κωστάκη με 1.20.43.

Στο Super Sprint, το οποίο περιελάμβανε 300μ κολύμπι, 10χλμ ποδήλατο και 2χλμ τρέξιμο, το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Χρήστος Νούσης με 47.47, το ασημένιο ο Κώστας Κεσίδης με 48.11 και το χάλκινο ο Γιάννης Βρύσης με 48.15.

Στις γυναίκες στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Μελίνα Καλαντζή με 52.50, ενώ ακολούθησαν οι Κλανούντια Γκρόσι με 55.12 και η Θάλεια Κοντού με 1.09.49.