Παγκόσμιο Κύπελλο: Νικητές στην Τσενγκντού Σερένι και Χέλβιγκ

Η Ιταλίδα Μπιάνκα Σερένι και ο Γερμανός Τιμ Χέλβινγκ αναδείχθηκαν νικητές στο παγκόσμιο κύπελλο τριάθλου στην Τσενγκντού.

Σε μία ημέρα που χαρακτηρίστηκε από τις υψηλές θερμοκρασίες η Σερένι πήρε τη νίκη ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε μία ώρα 56 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα επικρατώντας με διαφορά 26 δευτερολέπτων της Κλερ Μισέλ, με τη Βελγίδα να παίρνει τη 2η θέση στον 100ο αγώνα της καριέρας της ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε η Ιταλίδα Ιλάρια Ζάνε.

Στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Χέλβιγκ με τον Γερμανό να επικρατεί του Μεξικανού Άραμ Μίτσελ Πεναφιόρ Μόισεν ο οποίος νίκησε στο τελικό σπριντ για το αργυρό μετάλλιο τον Αζέρο Ρόστισλαβ Πεβσλόφ.