Παναθηναϊκός: Σε κακή βραδιά οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός δεν παρουσιάστηκε όπως θα έπρεπε στον πρώτο ημιτελικό για το Challenge Cup με την Χάλκμπανκ και γνώρισε την ήττα με 3-0.

Δύσκολο έργο έχει ο Παναθηναϊκός για την πρόκριση του στον τελικό του Challenge Cup, καθώς ηττήθηκε από την Χάλκμπανκ στην Τουρκία με 3-0 σετ. Πλέον οι «πράσινοι» είναι αναγκασμένοι να κυνηγήσουν την ολική ανατροπή στη ρεβάνς του Αγίου Θωμά σε λίγες ημέρες. Για να το πετύχουν αυτό θα πρέπει να πάνε το ματς στο χρυσό σετ και εκεί να πετύχουν τον στόχο τους.

Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφερε να μπει στην τελική στροφή του κάθε σετ από την ίδια αφετηρία, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και έφτασαν στη νίκη και το σημαντικό προβάδισμα.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-21 σε 90΄.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Τανέρ Ατίκ): Κεσκίν 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Βίγκρας 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπορύνο 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ.-415 άριστες), Καράσου 3 (3/5 επ.), Ερνάντες 20 (17/25 επ., 3 άσσοι) / Ντονέ (λ, 65% υπ.-47% άριστες), Εργκιούλ (κ(), Εκτσί 1 (1 άσσος), Γκουλμέζογλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 9 (9/17 επ., 42% υπ.-33% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/6 επ.), Ανδρεόπουλος Χ. 10 (7/19 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ.-20% άριστες), Βαν ντε Ντρις 18 (14/28 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 34% υπ.-25% άριστες), Συναδινός (λ),  Μπάσης, Ράπτης.