ΑΟΠ Κηφισιάς-ΠΑΟΚ 0-3: Άνετη εκτός έδρας επικράτηση για τον «Δικέφαλο» (vid)

Εύκολα πέρασε από το Γυμναστήριο των Καλυβιών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΑΟΠ Κηφισιάς με 0-3 σετ (23-25, 21-25, 17-25), στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να επιστρέψει από το αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων, και να προσπεράσει στο κρίσιμο σημείο για πρώτη φορά (20-18), ενώ με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά κατάφερε να κερδίσει στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ.

Το ίδιο ανταγωνιστικό ήταν και το δεύτερο σετ της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες μέχρι τα μέσα του να είναι αρκετά κοντά στο σκορ, ενώ είχαμε και ισοπαλία στους 11 πόντους. Οι “ασπρόμαυροι” στη συνέχεια κατάφεραν ξανά να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο πάλι διατήρησαν μέχρι τέλους, και έκαναν ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την εκτός έδρας νίκη.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι ήταν ακόμα πιο προσεκτικοί στις υποδοχές τους, δεν απειλήθηκαν από τους Κηφισιώτες, οι οποίοι δεν έβρισκαν εύστοχα και δυνατά σερβίς, και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν και το τρίτο σετ υπέρ τους, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη, για την κούρσα του πρωταθλήματος.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 23-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 17-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 17-25) σε 82΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 13π. (12/24επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 7%αρ.), Σπηλιώτης 2 (2/5επ.), Μορέιρα 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Τσέιβερς 6 (5/19επ., 1 μπλοκ, 44%υπ., 17%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 55%υπ., 5%αρ.), Κοσμάς (λ), Σιημήτρας, Ρουσσόπουλος, Τσικάτος, Δραβόπουλος, Οικονομόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 8 (6/14επ., 2 άσσοι, 70%υπ., 25%αρ.), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (8/11επ.), Ράπτης 15 (11/20, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 44%υπ., 6%αρ.), Σκρεντάου 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 10 (8/20επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. – 69%υπ., 8%αρ.), Ηλίας, Μιχελάκης (λ), Γάτσης.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Κηφισιά – ΠΑΟΚ 0-3 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του ΠΑΟΚ επί της Κηφισιάς με 3-0.”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMS8yOC8yMS81MF8xM182M2Q1OTg5NWEyODI5LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M1S”,”uploadDate”:”2023-01-28T21:52:38.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cq430l29oiq1″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}