Ολυμπιακός-Άθλος Ορεστιάδας 3-1: Εύκολο απόγευμα για τους “ερυθρόλευκους”

Την εντός έδρας νίκη στο Μελίνα Μερκούρη πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΑΣ Άθλο Ορεστιάδας με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών, παραμένοντας στο +5 από τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Άθλος παρέμεινε στην 8η θέση, έχοντας συγκομιδή 11 βαθμών.

Το ματς:

Οι “ερυθρόλευκοι”, παρά το χλιαρό τους ξεκίνημα, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στα μέσα τους σετ από τους μαχητικούς φιλοξενούμενους, ενώ στη συνέχεια αύξησαν και τη διαφορά για να το κατακτήσουν, κάνοντας το πρώτο βήμα για την επικράτηση στο Μελίνα Μερκούρη (25-19).

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες της Ορεστιάδας παρέμενειναν ανταγωνιστικοί στο τάραφλεξ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “χέρι-χέρι” στο σκορ, με καλά μπλοκ άουτ και σωστές υποδοχές εκατέρωθεν. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα, που εν τέλει τους έφτανε για να φέρουν το ματς στα ίσα (21-25).

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι εμφανίστηκαν πιο ισορροπημένοι στην άμυνα, αποφεύγοντας τα περιττά λάθη, και με καλύτερα ποσοστά από τη γραμμή του σερβίς κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι τέλους το ισχνό, αλλά και σταθερό, προβάδισμά τους, για να κάνουν το 2-1 (25-21).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι Πειραιώτες συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, και δε μείωσαν την αποδοτικότητά τους στα βασικά τους “όπλα” (μπλοκ άουτ και σερβίς). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κρατήσουν την απόστασή τους από τους παίκτες του Άθλου, και να ολοκληρώσουν με επιτυχία τις αγωνιστικές τους προσπάθειες (25-20).