Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3: “Χρυσή” πρόκριση για τους “ερυθρόλευκους” – Στον τελικό του Challenge Cup μετά από 5 χρόνια (vid)

Ο Ολυμπιακός έκανε τρομερή ανατροπή στον Άγιο Θωμά κόντρα στον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε πανηγυρικά μετά από 5 χρόνια απουσίας στον τελικό του Challenge Cup ανδρών.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρά το γεγονός πως έχαναν με 1-0 στα σετ, έκαναν την ανατροπή με 1-3 και πήραν το “εισιτήριο” του τελικού της διοργάνωσης στο “χρυσό” σετ, το οποίο κέρδισαν με 15-6.

Ο Ολυμπιακός θα παίξει με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία νίκησε την Μπαστάρντο. Οι Ισραηλινοί ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ από την πορτογαλική Μπαστάρντο όμως χάρη στη νίκη τους με 3-1 στο πρώτο ματς προκρίθηκαν στους διπλούς τελικούς του θεσμού.

Σε ότι έχει να κάνει τους επικείμενους τελικούς, το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Τελ Αβίβ στις 8 Μαρτίου και το δεύτερο στου Ρέντη στις 15 Μαρτίου.

Από τον Ολυμπιακό δεν υπήρχε παίκτης που να υστέρησε. Κορυφαία εμφάνιση όμως έκαναν οι Παγιένκ, Στερν, Iντάλγκο αλλά και Τράβιτσα που διόρθωσε πολλές “χαλασμένες” μπάλες από τη μέτρια υποδοχή. Ήταν ένας καταπληκτικός αγώνας ο οποίος όμως έγινε σε άδειες κερκίδες μετά τα επεισόδια που έγιναν το προηγούμενο βράδυ και που όπως αποδείχτηκε εκ του αποτελέσματος επηρέασαν τους γηπεδούχους.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ο Ολυμπιακός κέρδισε το χρυσό σετ και έφυγε για τελικό”,”description”:”Ο Ολυμπιακός κέρδισε το χρυσό σετ και έφυγε για τελικό”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMi8xNi8xNS8wN18wNV82M2VlNDY5OWRiMTA3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT58S”,”uploadDate”:”2023-02-16T15:07:06.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqk2wby7yjld”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, χωρίς να ξεφεύγει κάποια στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να πάει τη διαφορά στο +3 (10-7), όμως ο Ολυμπιακός μάζεψε για το 13-12 και αργότερα ισοφάρισε για το 15-15. Οι “πράσινοι” κατάφεραν με γρήγορους πόντους να περάσουν εκ νέου μπροστά για το 20-18, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” προσπέρασαν (21-22), βάζοντας “φωτιά” στο σετ. Με δύο άσους του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός, πήρε το προβάδισμα του σετ (1-0), κερδίζοντας το με 25-22.

Στο 2ο σετ, οι “αιώνιοι” αντίπαλοι, ήταν ξανά μαζί στο σκορ, μέχρι το 7-7, όμως σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβασε για το +2 (8-10) και κρατήθηκε σταθερά μπροστά (15-18). Κατά τη διάρκεια, οι “πράσινοι” ισοφάρισαν με τον Κόβαρ, ενώ με δεύτερη προσπάθεια ο Ιταλός πέρασε την ομάδα του μπροστά (19-18). Οι Πειραιώτες δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και επέστρεψαν κάνοντας το σετ ντέρμπι (21-21). Οι δύο ομάδες ήταν τρομερές στους τελευταίους πόντους, αλλά το σετ κατέληξε στον Ολυμπιακό με 27-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Όπως και στα δύο προηγούμενα σετ και στο 3ο, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πήγαιναν πόντο-πόντο. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +3 (3-6) και κράτησαν αυτή τη διαφορά 2-3 πόντων μέχρι το 9-11. Εκεί, οι “πράσινοι” μείωσαν μια… ανάσα από τους αντιπάλους για το 10-11 και με 2 άσους του Φράγκου προσπέρασαν (12-11). Αργότερα, ήρθε το προβάδισμα δύο ποντων για τους “ερυθρόλευκους” (17-19), αλλά το “τριφύλλι” ισοφάρισε ξανά. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα τρομερό σερί με πρωταγωνιστή τον Στερν στο σερβίς και πήρε το σετ με 25-21.

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημά του (2-4, 6-9) και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στα μέσα του (11-17). Οι “ερυθρόλευκοι” με το προβάδισμα που κατάφεραν να “χτίσουν” από την αρχή του σετ, τους έδωσε την ευκαιρία να κάνουν μεγάλη ανατροπή, αφού το κέρδισαν με 25-17 και έστειλαν την πρόκριση στο “χρυσό” σετ.

Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 4-0, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει (3-4). Οι “ερυθρόλευκοι” συγκεντρώθηκαν και πέρασαν πάλι μπροστά για το 3-11. Οι Πειραιώτες ήταν καταιγιστικοί και πήραν το σετ με 15-6 και πήγαν στον τελικό της διοργάνωσης.

Να θυμίσουμε ότι, το ντέρμπι αιωνίων προγραμματίστηκε για σήμερα (16/1, 14:30), αφού την Τετάρτη το ματς αναβλήθηκε λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που δημιούργησαν τα δακρυγόνα, τα οποία έριξαν οι αστυνομικές δυνάμεις στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25, χρυσό σετ: 6-15)

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3 ΣΕΤ (6-15 Χ.Σ.) |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3 ΣΕΤ (6-15 Χ.Σ.) |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMi8xNi8xNS8xNl8zOV82M2VlNDhkNzY5ZGFhLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT9M25S”,”uploadDate”:”2023-02-16T15:15:51.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqk30k96fswp”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}